Koľko by malo byť optimálne vreckové?
Myslím, že aj vy ste sa stretli s takýmito a podobnými vetami ako som popísala aj v úvode/perexe tohto článku. Vreckové je dosť často skloňovaná téma, hlavne v rodinách s menšími deťmi, ktoré chodia ešte na základnú alebo strednú školu. Je dôležité dávať dieťaťu určité množstvo peňazí, aby sa naučil s nimi hospodáriť.
Ale ako odhadnúť to správne množstvo?
To nebýva vždy jednoduché. Určité množstvo sa vám môže zdať veľa, určité asi aj málo. Ale treba si to zobrať logicky. Pomyslite si, čo si dieťa za to vreckové bude chcieť kúpiť. Obedy má zaplatené, na výlety mu tiež dáte peniaze, aj na autobus do školy. Jediné, čo by si teda mohol chcieť kúpiť budú nejaké sladkosti, drobnosti z automatu, hračku, čo už majú všetci v škole a on nemôže byť výnimka. Na takéto veci si myslím, že mu postačí minimum peňazí.
Ale povedala by som, že je dôležité, aby nejaké peniaze pri sebe predsa len mal. Keby sa náhodou niečo stalo, aby si vedel napríklad zaplatiť taxi domov a podobne. Alebo môže chcieť pozvať kamarátov do cukrárne na koláčik, pretože má narodeniny.
Moja skúsenosť: Mne vždy maminka dávala peniažky len vtedy keď som si vypýtala. Nedávala mi pravidelné vreckové, pretože vravela, že keď niečo budem chcieť, tak si mám vypýtať. Samozrejme, určitý obnos peňazí som mala pri sebe vždy, keby náhodou niečo sa malo zaplatiť v škole napríklad a ja som si zabudla vypýtať. Myslím si, že to bol celkom dobrý systém. Ale musím povedať, že som bola celkom skromné dieťa (to o mne hovorili iní, nie ja, aby ste si nemysleli), takže veľa zbytočností a hračiek som si nekupovala. A na vianočné darčeky som si vedela tak či tak ušetriť.
Takže je to v podstate na vás, aký systém vreckového zvolíte.
Nápad: Môžete napríklad odmeňovať svoje dieťa peniazmi za umytý riad, podlahu, povysávanie alebo podobné drobnosti, ktoré nechce urobiť. Ale na to by sa nemalo moc zvykať, pretože v skutočnosti mu za to nikto peniaze dávať nebude a aj tak to bude musieť robiť.